Złote zasady pielęgnacji jedwabnych ubrań i akcesoriów Madelle

Nasze jedwabne ubrania mogą być prane zarówno w pralni chemicznej, jak również ręcznie. To od Ciebie zależy, którą metodę wybierzesz.

 

Pranie

  1. Jeśli możesz sobie pozwolić na częste wizyty w pralni chemicznej specjalizującej się w odświeżaniu tkanin jedwabnych to wiedz, że to metoda, która niemalże zawsze się sprawdzi i jest najbezpieczniejsza.
  2. Decydując się na pranie ręczne pamiętaj, że jedwab nie lubi wielogodzinnych kąpieli w wodzie, dlatego nie mocz go nazbyt długo. Chwila (5 minut) w wodzie z dodatkiem delikatnego płynu wystarczy by odświeżyć ulubioną sukienkę.
  3. Jedwab nie lubi wysokich temperatur, dlatego najbardziej odpowiednia do prania jest letnia woda. Im ciemniejsza tkanina, tym chłodniejsza powinna być woda.
  4. Do domowego prania stosuj płyny dedykowane tej tkaninie, ewentualnie inne delikatne środki piorące. Pod żadnym pozorem nie używaj agresywnych środków piorących, proszków itp. chyba, że lubisz ryzyko i robisz to na własną odpowiedzialność ;).
  5. Pamiętaj, że struktura jedwabiu pod wpływem kontaktu z wodą zmienia się. Przez co jest jeszcze bardziej delikatny i narażony na uszkodzenia. Wobec tego zapomnij o tarciu, szorowaniu czy też wykręcaniu. To mogłoby naruszyć strukturę tkaniny.
  6. Ostatnim etapem prania jest płukanie, do którego najlepiej stosować czystą i chłodną wodę. Nadmiar wody najlepiej odsączyć w ręcznik. Nigdy nie wykręcać!

 

Suszenie:

  1. Zalecane jest suszenie jedwabnych ubrań na płasko. Niemniej możesz je po prostu rozwiesić, uprzednio ładnie formując by dana sukienka czy bluzka nie straciły swojego fasonu.
  2. Jedwab jest bardzo wrażliwy na działanie promieni słonecznych, jak również ciepło. Unikaj suszenia bezpośrednio na słońcu bądź grzejniku. 
  3. Zwróć również szczególną uwagę na dobre wysuszenie tej tkaniny, ponieważ jeśli pozostanie choćby lekko wilgotna istnieje duże prawdopodobieństwo, że zapleśnieje. 

  

Prasowanie:

Jedwab należy prasować w niskiej temperaturze na lewej stronie.

 

Możesz mieć wrażenie, że jedwab jest bardzo wymagający w pielęgnacji. Nic bardziej mylnego! Wystarczy podejść do niego z delikatnością, a długo będziesz cieszyła się swoją ulubioną sukienką czy bluzką.